Summer Student Program

at Joint Institute for Nuclear Research

Participants lists


# Photo Name / Nationality / University Supervisor
1 Anđela Dragoljub Šakota
Serbia
Degree in physics: University of Novi Sad, Faculty of Sciences, Departmant of physics
Participation dates:
20.08 - 30.09 2019
Yury Madzhnunovich Shukrinov
2 Shimaa Husien Abd-elwhab
Egypt
Environmental Science and Industerial development (industrial wastewater treatment by free algal cells and biofilm)
Participation dates:
30.06 - 10.08 2019
Grigory Makichievich Arzumanyan
3 Zehra Orhan Abdrahim
Bulgaria
Sofia University St. Kliment Ohridski
Participation dates:
07.07 - 03.08 2019
Alexander Сержикович Ayriyan
4 Leylya Bulatovna Akhmatnabieva
Russia
Казанский Федеральный Университет
Participation dates:
30.06 - 27.07 2019
01.09 - 28.09 2019
Alexander Nechaev
5 Fedor Olegovich Akhmetov
Russia
НИЯУ МИФИ
Participation dates:
08.09 - 02.11 2019
Ruslan Rymzhanov
6 Marina Yurievna Aleksandrova
Russia
Московский государственный университет имени М.В.Ломоносова
Participation dates:
07.07 - 17.08 2019
Semen Mikhaylovich Turchikhin
7 Egor Viacheslavovich Alpatov
Russia
НИЯУ МИФИ
Participation dates:
28.07 - 14.09 2019
Oleg Teryaev
8 Branislav Beke
Slovakia
Stredna priemyselna skola elektrotechnicka Komenskeho 44, 040 01 Kosice
Participation dates:
11.07 - 05.09 2019
Оксана Ивановна Стрельцова
9 Egor Vladimirovich Bolotov
Russia
Белгородский государственный национальный исследовательский университет
Participation dates:
07.07 - 16.08 2019
10 Shovkat Naxalovich Buzrikov
Uzbekistan
Институт Ядерной Физики АН РУз
Participation dates:
07.07 - 31.08 2019
Dorota Chudoba
11 Daniele Dago
Italy
Università degli studi di Torino
Participation dates:
26.08 - 05.10 2019
Alexi Lerievich Gongadze
12 Ilya Dmitrievich Dashkov
Russia
Московский государственный университет имени М.В.Ломоносова
Participation dates:
30.06 - 24.08 2019
Юрий Николаевич Копач
13 Alexandr Evgenyevich Demanov
Russia
НИЯУ МИФИ
Participation dates:
28.07 - 14.09 2019
Yuri Panebrattsev
14 Сергей Aleksandrovich Demianov
Russia
Ивановский государственный энергетический университет
Participation dates:
14.07 - 30.08 2019
Viktor Ivanovich Bodnarchuk
15 Hidde Dijkstra
Netherlands
Physics, Quantum matter: Université de Genève
Participation dates:
07.07 - 17.08 2019
Moitri Maiti
16 Dmitrii Vladimirovich Doroshenko
Russia
Санкт-Петербургский политехнический университет Петра Великого
Participation dates:
30.06 - 17.08 2019
Nikolai Viktorovich Antonenko
17 Vitaliy Igorevich Dronik
Ukraine
НИУ "БелГУ"
Participation dates:
07.07 - 16.08 2019
Vadim Andreevich Babkin
18 Noura Manaa Elsayed
Egypt
Faculty of science,monofiya university
Participation dates:
04.08 - 14.09 2019
Aida Sergeevna Galoyan
19 Alejandro Guirado Garcia
Mexico
Universidad de Sonora
Participation dates:
21.07 - 15.09 2019
Oleg Vasilievich Rogachevsky
20 AHMED ABOUELHAMD ABDELNABY HASSAN
Egypt
Национальный исследовательский ядерный университет «МИФИ»
Participation dates:
01.09 - 26.10 2019
Wael Badawy
21 Alena Sergeevna Iakhnenko
Russia
Иркутский Государственный Университет
Participation dates:
11.08 - 21.09 2019
Elena Vladimirovna Kravchenko
22 Anel Dinmukhamedovna Ibrayeva
Kazakhstan
Евразийский Национальный Университет имени Л.Н.Гумилева
Participation dates:
15.09 - 15.11 2019
Vladimir Alexeevich Skuratov
23 Elena Madalina Ignat
Romania
Bachelor in Medical Physics at Babes-Bolyai University, Faculty of Physics
Participation dates:
01.09 - 12.10 2019
Iurii Sergeevich Severiukhin
24 Anna Ilina
Russia
Университет Дубна
Participation dates:
30.06 - 24.08 2019
Игорь Станиславович Пелеванюк
25 Farrukh Islamovich Ismoilov
Uzbekistan
National University of Uzbekistan
Participation dates:
04.07 - 05.08 2019
Sergei Vladimirovich Shmatov
26 Abror Xasanovich Jumanov
Uzbekistan
Джизакский Государственный Педагогический Институт им. Абдуллы Кадыри
Participation dates:
07.07 - 31.08 2019
Dorota Chudoba
27 Konrad Kandrai
Romania
Babes-Bolyai University, Cluj-Napoca, Romania
Participation dates:
08.09 - 26.10 2019
Viktor Ivanovich Bodnarchuk
28 Mishel Saib Khirk
Russia
МГУ им. М.В. Ломоносова
Participation dates:
04.08 - 28.09 2019
Leonid Valentinovich Grigorenko
29 Gleb Borisovich Kiselev
Russia
Институт физики, КФУ.
Participation dates:
07.07 - 18.08 2019
Aleksandr Nikolaevich Chernikov
30 Uladzislau Viktaravich Klimashonak
Belarus
Белорусский государственный университет
Participation dates:
30.06 - 24.08 2019
Yakov Mikhailovich Shnir
31 Pavel Andreevich Kulyamin
Russia
Национальный исследовательский ядерный университет «МИФИ
Participation dates:
28.07 - 14.09 2019
Vadim Ivanovich Kolesnikov
32 Igor Sergeevich Kuprikov
Russia
Университет Дубна
Participation dates:
30.06 - 23.08 2019
Никита Александрович Балашов
33 Bogdan Dmitrievich Kutsenko
Russia
Новосибирский Государственный Университет, НГУ
Participation dates:
30.06 - 17.08 2019
Oleg Vasilievich Rogachevsky
34 Kirill Olegovich Kyrinov
Russia
Самарский университет
Igor Denisenko
35 Tuyana Zorigtoevna Ligdenova
Russia
Национальный исследовательский Томский государственный университет
Participation dates:
30.06 - 09.08 2019
36 Polina Nikolaevna Luchkina
Russia
Тульский государственный университет
Participation dates:
30.06 - 10.08 2019
Alexey Vladimirowich Altynov
37 Olga Lychagina
Russia
Московский государственный университет имени М.В.Ломоносова
Participation dates:
08.07 - 11.08 2019
Oleg Yurievitch Smirnov
38 Małgorzata Kaja Madej
Poland
Poznan University of Technology
Participation dates:
07.07 - 31.08 2019
Semen Mikhaylovich Turchikhin
39 Ivan Yurevich Mitrofanov
Russia
Ярославский Государственный Университет им. П.Г.Демидова
Participation dates:
14.07 - 07.09 2019
Bogdan Kondratiev
40 Danyshpan Bolatuly Mukhambetalin
Kazakhstan
Национальный исследовательский Томский политехнический университет
Participation dates:
30.06 - 10.08 2019
IVAN VLADIMIROVICH BURKOV
41 Nijat Mursali
Azerbaijan
Computer Sciences, ADA University
Participation dates:
07.07 - 15.08 2019
Владимир Васильевич Кореньков
42 Tatiana Alekseevna Nikolaeva
Russia
Московский Государственный Университет имени М. В. Ломоносова
Participation dates:
07.07 - 17.08 2019
Alexey Aparin
43 Filip Dionisie Orzan
Romania
Faculty of Physics Babes-Bolyai University
Participation dates:
01.09 - 12.10 2019
Iurii Sergeevich Severiukhin
44 Elena Andreevna Pervyshina
Russia
Московский государственный университет имени М. В. Ломоносова
Participation dates:
07.07 - 24.08 2019
Alexey Aparin
45 Alexey Sergeevich Povarov
Russia
НИЯУ МИФИ
Participation dates:
28.07 - 14.09 2019
Yuri Panebrattsev
46 Dario Alberto Ramirez Zaldivar
Cuba
Instituto Superiro de Tecnologias y Ciencias Aplicadas(InSTEC)
Participation dates:
03.08 - 28.09 2019
Алексей Вячеславович Гуськов
47 Fazilat Abduvaliyevna Rasulova
Uzbekistan
Национальный исследовательский ядерный университет Московский инженерно-физический институт
Participation dates:
30.06 - 17.08 2019
Elena Kokoulina
48 Kirill Igorevich Rogalev
Russia
Санкт-Петербургский госудаственный университет
Participation dates:
30.06 - 16.08 2019
Alexey Юрьевич Boytsov
49 Maxim Romanovskiy
Kazakhstan
Томский политехнический университет
Participation dates:
30.06 - 10.08 2019
Viacheslav Yurievich Vedeneev
50 Abdelrahman Bahaa Saleh
Egypt
Ain Shams university
Participation dates:
30.06 - 24.08 2019
Elena Vladimirovna Kravchenko
51 Anastasia Sergeevna Sergeeva
Ukraine
ГОУ ВПО "Донецкий национальный университет"
Participation dates:
11.08 - 05.10 2019
Марина Владимировна Фронтасьева
52 Vasily Nikolaev Sergeyevich
Russia
НИЯУ МИФИ
Participation dates:
01.08 - 15.09 2019
Oleg Teryaev
53 Angelina Viacheslavovna Spiridonova
Russia
Казанский (Приволжский) федеральный университет
Participation dates:
30.06 - 11.08 2019
Nadezhda Belozerova
54 David Stromp
Slovakia
Stredna priemyselna skola elektrotechnicka Komenskeho 44, 040 01 Kosice
Participation dates:
11.07 - 05.09 2019
Оксана Ивановна Стрельцова
55 Polina Maksimovna Sushkova
Russia
Казанский (Приволжский) Федеральный Университет
Participation dates:
30.06 - 10.08 2019
Sergey Ivanovich Tyutyunnikov
56 Nikita Olegovich Trunov
Russia
Уральский федеральный университет имени первого Президента России Б.Н. Ельцина
Participation dates:
30.06 - 24.08 2019
Алексей Вячеславович Гуськов
57 Daniil Pavlovich Usov
Russia
Санкт-Петербургский государственный университет
Participation dates:
07.07 - 17.08 2019
Sergei Merts
58 Jorge Luis Valdes Albuernes
Cuba
Higher Institute of Technologies and Applied Sciences (InSTEC), Havana University
Participation dates:
03.08 - 29.09 2019
Антонио Лейва Фабело

Летняя программа - 2019

You are here: Home Apply