Summer Student Program

at Joint Institute for Nuclear Research

Participants lists


Photo Name / Nationality / University Supervisor
Marika Matylda Kuczynska
Poland
AGH university of science and technology
Андрей Валерьевич Терлецкий
Diana Leyva Pernía
Cuba
Higher Institute of Technologies and Applied Sciences (InSTEC)
Oleg Vasilievich Rogachevsky
Rafal Bielski
Poland
Gdansk University of Technology
Vyacheslav Mikhailovich Golovatyuk
Георгий Викторович Калинин
Russia
ФГБОУ ВПО "Воронежский государственный университет"
Александр Валентинович Смирнов
Ehab Gamal Abbas
Egypt
Zagazig University
Oleg Vasilievich Rogachevsky
Sabina Brazevič
Poland
Vilnius University
Александр Валентинович Смирнов
Андрей Евгеньевич Тархов
Russia
Московский Государственный Университет им. М.В. Ломоносова
Оксана Ивановна Стрельцова
Pavel Tichy
Czech Republic
Czech Technical University in Prague - Faculty of Nuclear Sciences and Physical Engineering
Лукаш Заворка
# Photo Name / Nationality / University Supervisor
1 Андрей Викторович Буланов
Russia
НИЯУ МИФИ
Download report file
Participation dates:
06.07 - 16.08 2015
Андрей Валерьевич Бутенко
2 Михаил Игоревич Королев
Russia
НИЯУ МИФИ
Download report file
Participation dates:
28.06 - 22.08 2015
Oleg Vasilievich Rogachevsky
3 Дмитрий Александрович Ларин
Russia
НИЯУ МИФИ
Download report file
Participation dates:
06.07 - 26.08 2015
Oleg Vasilievich Rogachevsky
4 Кирилл Виленинович Локтаев
Russia
Обнинский институт атомной энергетики ИАТЭ НИЯУ МИФИ
Download report file
Participation dates:
29.06 - 09.08 2015
Maxim Bulavin
5 Анатолий Александрович Максимов
Russia
СПбГУ, факультет ПМ-ПУ
Participation dates:
13.07 - 28.08 2015
Nikolay Aleksandrovich Kutovskiy
6 Анастасия Олеговна Мерзлая
Russia
Федеральное государственное бюджетное образовательное учреждение высшего профессионального образования «Санкт-Петербургский государственный университет»
Download report file
Participation dates:
06.07 - 30.08 2015
Vyacheslav Mikhailovich Golovatyuk
7 Тигран Рафаелович Мурадян
Armenia
Международный научно-образовательный центр НАН РА
Download report file
Participation dates:
06.07 - 21.08 2015
Анатолий Олегович Сидорин
8 Александра Олеговна Ноздрина
Russia
НИЯУ МИФИ
Download report file
Participation dates:
06.07 - 22.08 2015
Михаил Николаевич Капишин
9 Артём Игоревич Орлов
Russia
Федеральное Государственное Автономное Образовательное Учреждение Высшего Профессионального Образования Национальный Исследовательский Ядерный Университет "МИФИ"
Download report file
Participation dates:
06.07 - 16.08 2015
Андрей Валерьевич Бутенко
10 Григорий Сергеевич Помогайбо
Russia
НИЯУ МИФИ
Download report file
Participation dates:
06.07 - 16.08 2015
Анатолий Олегович Сидорин
11 Ольга Сергеевна Седова
Russia
Санкт-Петербургский государственный университет
Download report file
Participation dates:
18.07 - 07.09 2015
Андрей Васильевич Нечаевский
12 Виктория Андреевна Токарева
Russia
Московский Физико-Технический Институт (Государственный Университет)
Download report file
Participation dates:
20.07 - 30.08 2015
Оксана Ивановна Стрельцова
13 Сергей Васильевич Фёдоров
Russia
Омский Государственный Университет им. Ф.М. Достоевского
Download report file
Alexander Vladimirovich Karpov
14 Петр Ильич Харламов
Russia
МГУ имени Ломоносова, физический факультет
Download report file
Participation dates:
07.07 - 16.08 2015
15 Омар Нугзариевич Чалигава
Georgia
Тбилисский государственный университет имени Иванэ Джавахишвили
Download report file
Participation dates:
15.09 - 15.11 2015
Марина Владимировна Фронтасьева
16 Егор Сергеевич Шульга
Belarus
БГУИР
Download report file
Participation dates:
08.07 - 05.09 2015
Sergei Vladimirovich Shmatov
17 Дмитрий Владимирович Якимчук
Belarus
Государственное научно-производственное объединение «Научно-практический центр Национальной академии наук Беларуси по материаловедению»
Download report file
Participation dates:
04.07 - 28.08 2015
Григорий Макичевич Арзуманян
18 Олег Олегович Якушкин
Russia
Санкт-Петербургский государственный университет
Download report file
Participation dates:
18.07 - 07.09 2015
Артем Шмавонович Петросян
19 Андрей Леонидович Янчитский
Ukraine
Национальный технический университет Украины "Киевский политехнический институт"
Download report file
Participation dates:
06.07 - 26.08 2015
Григорий Владимирович Трубников
20 Ibrahim Mohamed Hany Ahmed
Egypt
Nuclear & Radiation Engineering Department, Faculty of Engineering, Alexandria University
Download report file
Participation dates:
17.08 - 11.10 2015
Георгий Александрович Шелков
21 Barbara - Basarabová
Slovakia
Czech Technical University in Prague, Czech republic
Download report file
Participation dates:
05.08 - 30.09 2015
Nikolay Aksenov
22 Christiaan Petrus Brits
South Africa
Stellenbosch University
Download report file
Participation dates:
16.07 - 15.09 2015
Vyacheslav Mikhailovich Golovatyuk
23 Marius Maximian Hromnik
South Africa
University of Cape Town
Download report file
Participation dates:
09.08 - 13.09 2015
Elena Valerievna Zemlyanaya
24 Valeriia Olegovna Khomutova
Russia
СПбГУ
Download report file
Григорий Владимирович Трубников
25 Annie González Meneses
Cuba
Bachelor In Nuclear Physics:Higher Institute of Technology and Applied Sciences
Download report file
Participation dates:
10.07 - 07.10 2015
Alexey Sergeevich Zhemchugov
26 Tomasz Mateusz Mróz
Poland
Agricultural Uniwersity in Cracow
Download report file
Participation dates:
31.08 - 30.09 2015
Марина Владимировна Фронтасьева
27 Milena Kristianova Stoyanova
Bulgaria
Sofia University "St. Kliment Ohridski"
Download report file
Participation dates:
27.07 - 20.09 2015
Лукаш Заворка
28 Arman Altayevich Tursunov
Uzbekistan
Silesian University in Opava
Download report file
Participation dates:
21.06 - 14.08 2015
29 Arnold I. Weiszenbacher
Romania
Condensed Matter Physics, Babes Bolyai University of Cluj Napoca
Download report file
Participation dates:
13.07 - 23.08 2015
Alexey Sergeevich Zhemchugov
30 Magdalena Elżbieta Wierzbicka
Poland
University of Wroclaw
Download report file
Participation dates:
06.07 - 01.09 2015
Александр Филяровский
31 Kamila Katarzyna Wilczyńska
Poland
Master of Power Engineering (Nuclear Power Engineering major)/ Magister Energetyki
Download report file
Participation dates:
06.07 - 17.08 2015
Лукаш Заворка
32 Bonginkosi Richard Zikhali
South Africa
Justice Nxumalo high school
Download report file
Participation dates:
16.07 - 15.09 2015
Эльсаид Мохамед Абдельшакур
# Photo Name / Nationality / University Supervisor
1 Владислав Вячеславович Андрияшен
Ukraine
Московский физико-технический институт (государственный университет)
Download report file
Participation dates:
01.07 - 15.08 2016
Георгий Александрович Шелков
2 Ангелина Владимировна Антонова
Russia
МГУ им. М.В. Ломоносова
Download report file
Participation dates:
26.06 - 16.07 2016
21.08 - 11.09 2016
Григорий Макичевич Арзуманян
3 Александр Владимирович Бойцов
Russia
Санкт-Петербургский Госудраственный Университет
Download report file
Participation dates:
11.07 - 26.08 2016
Oleg Vasilievich Rogachevsky
4 Алексей Михайлович Булыгин
Russia
Национальный исследовательский ядерный университет «МИФИ»
Download report file
Participation dates:
01.07 - 31.07 2016
Сергей Александрович Костромин
5 Дарья Степановна Великанова
Russia
МГУ им. М.В.Ломоносова
Download report file
Participation dates:
15.08 - 02.09 2016
Oleg Samoylov
6 Владимир Георгиевич Верниковский
Belarus
ГГТУ имени П.О. Сухого
Download report file
Participation dates:
10.08 - 27.08 2016
7 Руслан Рамилевич Гайнанов
Russia
Федеральное государственное автономное образовательное учреждение высшего образования «Санкт-Петербургский национальный исследовательский университет информационных технологий, механики и оптики»
Download report file
Participation dates:
03.07 - 27.08 2016
Nikolay Aleksandrovich Kutovskiy
8 Павел Владимирович Гончаров
Belarus
Гомельский государственный технический университет имени П.О.Сухого
Download report file
Gennady A. Ososkov
9 Василий Павлович Зарубин
Russia
МГУ им М.В. Ломоносова, физический факультет, специальность акустика
Participation dates:
21.07 - 08.09 2016
Оксана Ивановна Стрельцова
10 Евгений Владимирович Зенькович
Belarus
Белорусский Государственный Университет Информатики и Радиоэлектроники
Download report file
Participation dates:
13.06 - 06.08 2016
Сергей Алексеевич Запорожец
11 Лилия Тимуровна Имашева
Russia
MSU, Physics Faculty, General Nuclear Physics Department
Download report file
Participation dates:
20.07 - 31.07 2016
Nikolai Viktorovich Antonenko
12 Тимофей Юрьевич Каргин
Russia
СПбГУ
Download report file
Participation dates:
17.07 - 29.08 2016
Oleg Vasilievich Rogachevsky
13 Ирина Константиновна Коршок
Russia
Санкт-Петербургский Государственный Университет
Download report file
Participation dates:
19.08 - 16.09 2016
Григорий Макичевич Арзуманян
14 Евгений Игоревич Коцарев
Belarus
Гомельский государственный технический университет им П. О. Сухого
Download report file
Participation dates:
05.07 - 27.08 2016
Nikolay Aleksandrovich Kutovskiy
15 Александр Андреевич Курганов
Russia
МГУ имени М.В.Ломоносова
Download report file
Participation dates:
10.07 - 15.08 2016
Vyacheslav Mikhailovich Golovatyuk
16 Сергей Александрович Курдюмов
Russia
СПбПУ имени Петра Великого
Download report file
Participation dates:
10.07 - 30.07 2016
14.08 - 03.09 2016
Павел Ришард Хородек
17 Андрей Игоревич Мальцев
Ukraine
МФТИ
Download report file
Participation dates:
01.07 - 19.08 2016
Михаил Николаевич Капишин
18 Валерия Юрьевна Механикова
Russia
НИЯУ МИФИ
Download report file
Participation dates:
01.07 - 31.07 2016
Сергей Александрович Костромин
19 Илья Сергеевич Миронов
Belarus
Гомельский государственный технический университет имени П. О. Сухого
Download report file
Participation dates:
07.07 - 31.08 2016
Elena Kokoulina
20 Екатерина Александровна Пахомова
Russia
Государственный университет "Дубна"
Download report file
Participation dates:
18.07 - 28.07 2016
11.08 - 31.08 2016
Мария Балашою
21 Кирилл Евгеньевич Прянишников
Russia
НИЯУ МИФИ
Download report file
Participation dates:
01.07 - 31.07 2016
Андрей Валерьевич Бутенко
22 Дмитрий Сергеевич Пыркин
Russia
НИЯУ МИФИ
Download report file
Participation dates:
01.07 - 31.07 2016
Vyacheslav Mikhailovich Golovatyuk
23 Куаныш Канатович Самарханов
Kazakhstan
Восточно-Казахстанский Государственный Университет им. С. Аманжолова
Download report file
Participation dates:
19.06 - 29.07 2016
Maxim Bulavin
24 Наталия Александровна Серикова
Russia
Национальный Исследовательский ядерный университет МИФИ
Download report file
Participation dates:
10.06 - 09.07 2016
Юрий Николаевич Копач
25 Семён Владимирович Сидоров
Russia
Московский Государственный Университет имени М.В. Ломоносова
Download report file
Participation dates:
05.07 - 25.08 2016
Алан Александрович Джиоев
26 Олег Сергеевич Смыковский
Belarus
Гомельский государственный технический университет им П. О. Сухого
Participation dates:
10.07 - 27.08 2016
27 Кирилл Владимирович Талецкий
Belarus
НИЯУ МИФИ
Download report file
Participation dates:
01.07 - 31.07 2016
Андрей Валерьевич Бутенко
28 Святослав Алексеевич Терехов
Russia
НИЯУ МИФИ
Download report file
Participation dates:
01.07 - 31.07 2016
Андрей Валерьевич Бутенко
29 Максим Сергеевич Трушин
Russia
НИЯУ МИФИ
Download report file
Participation dates:
01.07 - 31.07 2016
Сергей Александрович Костромин
30 Илья Андреевич Туровчик
Belarus
Гомельский государственный технический университет им П. О. Сухого
Participation dates:
08.06 - 31.07 2016
Andrey Vladimirovich Churakov
31 Рияз Дамирович Фаткуллин
Russia
НИЯУ МИФИ
Download report file
Participation dates:
01.07 - 17.07 2016
15.08 - 31.08 2016
Сергей Леопольдович Богомолов
32 Никита Александрович Федоров
Russia
МГУ им. М. В. Ломоносова
Download report file
Participation dates:
10.06 - 21.07 2016
Юрий Николаевич Копач
33 Дмитрий Валерьевич Филимонов
Belarus
Гомельский Государственный технический университет им. П.О. Сухого
Participation dates:
08.06 - 31.07 2016
Andrey Vladimirovich Churakov
34 Safa Yousef Abdo
Egypt
Cairo University
Download report file
Participation dates:
30.08 - 26.10 2016
Марина Владимировна Фронтасьева
35 Sergiu - Busuioc
Romania
West University of Timisoara
Download report file
Participation dates:
26.07 - 08.09 2016
Оксана Ивановна Стрельцова
36 Leylya Ravilevna Khatbullina
Russia
СПбГЭТУ «ЛЭТИ»
Download report file
Participation dates:
18.07 - 02.09 2016
Oleg Samoylov
37 Ewelina - Kucal
Poland
Poznan University of Technology
Download report file
Participation dates:
03.07 - 05.08 2016
Дорота Худоба
38 Sinoyolo N/A Ngongo
South Africa
NanoScience: Nelson Mandela Metropolitan University
Download report file
Participation dates:
28.08 - 08.10 2016
Vladimir Alexeevich Skuratov
39 Juan Pablo Rodríguez
Cuba
Higher Institute of Technologies and Applied Science
Download report file
Participation dates:
14.08 - 20.10 2016
Alexey Sergeevich Zhemchugov
40 Maria Zofia Stefaniak
Poland
Warsaw University of Technology
Download report file
Participation dates:
27.07 - 02.09 2016
Oleg Vasilievich Rogachevsky
# Photo Name / Nationality / University Supervisor
1 Aleksandra Świercz
Poland
AGH University of Science and Technology
Participation dates:
09.07 - 05.08 2017
03.09 - 23.09 2017
Grzegorz Kaminski
2 Ernesto Alfonso Pita
Cuba
Higher Institute of Technology and Applied Sciences
Download report file
Participation dates:
03.06 - 23.07 2017
Антонио Лейва Фабело
3 Veniamin Vladimirovich Amvrosov
Russia
Московский государственный университет имени М.В. Ломоносова
Participation dates:
20.07 - 01.09 2017
Oleg Samoylov
4 Aya Hamdy Anwar
Egypt
B.Sc of Nuclear and Radiation Engineering Department, Faculty of Engineering, Alexandria University, Alexandria, Egypt
Participation dates:
02.07 - 26.08 2017
Ivan N. Ruskov
5 Iva Nikolaeva Belovezhdova
Bulgaria
Sofia university "St. Kliment Ohridski"
Participation dates:
25.08 - 08.10 2017
Maxim Bulavin
6 Dmitry Budkovski
Belarus
БГУ
Participation dates:
17.07 - 10.09 2017
Sergey Grigorievich Shulga
7 Svyatoslav Gennadievich Buzin
Russia
НИЯУ МИФИ
Participation dates:
09.07 - 26.08 2017
Vadim Andreevich Babkin
8 Maria Byghaevskaya
Belarus
Белорусский Государственный Университет
Participation dates:
02.07 - 27.08 2017
Sergei Vladimirovich Shmatov
9 Đorđe Dragan Cvjetinović
Serbia
Graduated physicalchemist, University in Belgrade, Faculty of Physical Chemistry
Participation dates:
24.07 - 17.09 2017
Nikolay Aksenov
10 Dmitry Alexandrovich Dolzhikov
Russia
ФГБОУ ВО "Иркутский Государственный Университет"
Participation dates:
25.06 - 20.08 2017
Максим Олегович Гончар
11 Reham Ibrahim El-Kholy
Egypt
Astronomy Department, Faculty of Science, Cairo University
Participation dates:
09.07 - 26.08 2017
Алексей Вячеславович Гуськов
12 Anna Igorevna Fatkina
Russia
Санкт-Петербургский Государственный Университет
Participation dates:
12.06 - 09.08 2017
Максим Олегович Гончар
13 Lisan David Cabrera Gonzalez
Cuba
Bachelor in Nuclear Physics:Higher Institute of Technologies and Applied Sciences
Download report file
Participation dates:
03.06 - 23.07 2017
Alexi Lerievich Gongadze
14 Anton Alekseyevich Hlazkov
Ukraine
Харьковский национальный университет имени В.Н. Каразина
Participation dates:
26.06 - 20.08 2017
Andrey Vladimirovich Churakov
15 Anastasiya Igorevna Kalitkina
Russia
ФГБОУ ВПО «Иркутский государственный университет»
Participation dates:
25.06 - 20.08 2017
Oleg Samoylov
16 Roman Alexeyevich Kopaliani
Russia
Санкт-Петербургский государственный университет
Participation dates:
01.07 - 28.07 2017
Овик Григорян
17 Olga Alekseyevna Korneyeva
Russia
ФГБОУ ВО ВлГУ
Participation dates:
04.07 - 31.07 2017
Alexander Сержикович Ayriyan
18 Ruslan Indusovich Kuchumov
Russia
санкт-петербургский государственный университет
Participation dates:
01.07 - 28.07 2017
Nikolay Aleksandrovich Kutovskiy
19 Tomasz Marek Lehmann
Poland
Warsaw University of Technology (Faculty of Physics)
Participation dates:
02.07 - 26.08 2017
Krystian Rosłon
20 Juan Lomas
Spain
Master in Nuclear Physics. Universidad de Sevilla
Participation dates:
18.08 - 21.09 2017
Andrey Vladimirovich Churakov
21 Salma Mohamed Magdi Mahmoud
Egypt
Undergraduate bachelor of science: Alexandria University
Participation dates:
02.07 - 26.08 2017
Ivan N. Ruskov
22 Daniil Mikhailovich Mallevanniy
Russia
Санкт-Петербургский государственный университет
Participation dates:
12.07 - 08.08 2017
Артем Шмавонович Петросян
23 Tatyana Vyacheslavovna Mamontova
Russia
НИЯУ МИФИ
Participation dates:
03.07 - 14.08 2017
Михаил Николаевич Капишин
24 Munira Askarovna Manashova
Kazakhstan
Евразийский национальный университет имени Л.Н.Гумилева
Participation dates:
03.07 - 29.07 2017
Aleksandr Nikolaevich Chernikov
25 Mariya Leonidovna Markova
Russia
Московский государственный университет им. М. В. Ломоносова
Participation dates:
26.06 - 06.08 2017
Nikolai Viktorovich Antonenko
26 Tania Martinez Cortes
Mexico
Licenciatura en Fisica
Participation dates:
09.07 - 01.09 2017
Vadim Ivanovich Kolesnikov
27 Dmitriy Stanislavovich Melnitskiy
Russia
СПбГУ
Participation dates:
30.06 - 10.08 2017
Овик Григорян
28 Branimir Mircetic
Serbia
University of Belgrade, Faculty of Physics
Participation dates:
12.07 - 24.08 2017
Артем Шмавонович Петросян
29 Joanna Peszka
Poland
Wroclaw University of Science and Technology
Participation dates:
02.07 - 04.08 2017
Grzegorz Kaminski
30 Maria Vadimovna Petropavlova
Russia
Иркутский Государственный Университет
Participation dates:
25.06 - 20.08 2017
Andrey Sergeevich Sheshukov
31 Vadim Nikolaevich Petrunin
Russia
Санкт-Петербургский государственный университет
Participation dates:
01.07 - 28.07 2017
Nikolay Aleksandrovich Kutovskiy
32 Matylda Maria Repa
Poland
University of Wroclaw
Participation dates:
06.07 - 17.08 2017
Дорота Худоба
33 Alexander Viktorovich Rogozin
Russia
МФТИ(ГУ)
Participation dates:
02.07 - 16.08 2017
Oleg Vasilievich Rogachevsky
34 Yasmin Mohye Sarhan
Egypt
B.Sc in special physics from Minufiya University
Participation dates:
10.09 - 05.11 2017
Wael Badawy
35 Georgii Evgenevich Sedov
Russia
МГУ им. Ломоносова
Vyacheslav Mikhailovich Golovatyuk
36 Damian Mateusz Seredyn
Poland
Gdańsk University of Technology
Participation dates:
26.06 - 06.08 2017
Vladimir Alexeevich Skuratov
37 Ivan Igorevich Sergeyev
Russia
МФТИ
Participation dates:
01.07 - 11.08 2017
Alexey Petrovich Isaev
38 Konstantin Andreevich Sharko
Russia
Томский политехнический университет
Participation dates:
03.07 - 30.07 2017
Gennady A. Ososkov
39 Aleksandar Rados Slepcevic
Serbia
Graduated physicalchemist, University in Belgrade, Faculty of Physical Chemistry
Participation dates:
24.07 - 15.09 2017
Nikolay Aksenov
40 Alyona Alexandrovna Solomatina
Russia
Воронежский государственный университет
Participation dates:
17.07 - 05.08 2017
Konstantin Nikolaevich Gusev
41 Dmitriy Igorevich Solovyev
Russia
ИАТЭ НИЯУ МИФИ
Participation dates:
10.07 - 20.08 2017
Vladimir Klimentyevich Utyonkov
42 Vadim Sergeevich Tolstykh
Russia
Воронежский государственный университет
Participation dates:
17.07 - 25.08 2017
Konstantin Nikolaevich Gusev
43 Zaga Trisovic
Serbia
Faculty of Mechanical Engineering in Belgrade
Participation dates:
31.07 - 24.09 2017
Alexi Lerievich Gongadze
44 Luis Valenzuela Cazares
Mexico
Physics
Participation dates:
09.07 - 01.09 2017
Vadim Ivanovich Kolesnikov
45 Milena Plamenova Veneva
Bulgaria
Sofia University “St. Kliment Ohridski”, Faculty of Mathematics and Informatics
Participation dates:
04.06 - 13.07 2017
Alexander Сержикович Ayriyan
46 Andrew Zelenov
Russia
Федеральное государственное автономное образовательное учреждение высшего образования "Санкт-Петербургский политехнический университет Петра Великого"
Participation dates:
10.07 - 26.08 2017
Oleg Vasilievich Rogachevsky
47 Cristian Heber Zepeda
Mexico
Centro de Investigación y de Estudios Avanzados del I.P.N.
Participation dates:
09.07 - 01.09 2017
Vyacheslav Mikhailovich Golovatyuk
48 Alexei Marc Zubarev
Romania
University of Bucharest
Participation dates:
02.07 - 12.08 2017
Yury Madzhnunovich Shukrinov
49 majed abdel salam nashaat moharram abdel ghani
Egypt
Cairo university
Participation dates:
16.07 - 09.09 2017
Yury Madzhnunovich Shukrinov
You are here: Home Participants