Summer Student Program

at Joint Institute for Nuclear Research

Participants lists


# Photo Name / Nationality / University Supervisor
1 Anđela Dragoljub Šakota
Serbia
Degree in physics: University of Novi Sad, Faculty of Sciences, Departmant of physics
Download report file
Participation dates:
20.08 - 30.09 2019
Yury Madzhnunovich Shukrinov
2 Shimaa Husien Abd-elwhab
Egypt
Environmental Science and Industerial development (industrial wastewater treatment by free algal cells and biofilm)
Download report file
Participation dates:
30.06 - 10.08 2019
Grigory Makichievich Arzumanyan
3 Zehra Orhan Abdrahim
Bulgaria
Sofia University St. Kliment Ohridski
Download report file
Participation dates:
07.07 - 03.08 2019
Alexander Сержикович Ayriyan
4 Leylya Bulatovna Akhmatnabieva
Russia
Казанский Федеральный Университет
Download report file
Participation dates:
30.06 - 27.07 2019
01.09 - 28.09 2019
Alexander Nechaev
5 Fedor Olegovich Akhmetov
Russia
НИЯУ МИФИ
Download report file
Participation dates:
08.09 - 02.11 2019
Ruslan Rymzhanov
6 Marina Yurievna Aleksandrova
Russia
Московский государственный университет имени М.В.Ломоносова
Download report file
Participation dates:
07.07 - 17.08 2019
Semen Mikhaylovich Turchikhin
7 Egor Viacheslavovich Alpatov
Russia
НИЯУ МИФИ
Download report file
Participation dates:
28.07 - 14.09 2019
Oleg Teryaev
8 Branislav Beke
Slovakia
Stredna priemyselna skola elektrotechnicka Komenskeho 44, 040 01 Kosice
Download report file
Participation dates:
11.07 - 05.09 2019
Оксана Ивановна Стрельцова
9 Shovkat Naxalovich Buzrikov
Uzbekistan
Институт Ядерной Физики АН РУз
Download report file
Participation dates:
07.07 - 31.08 2019
Dorota Chudoba
10 Daniele Dago
Italy
Università degli studi di Torino
Download report file
Participation dates:
26.08 - 05.10 2019
Alexi Lerievich Gongadze
11 Ilya Dmitrievich Dashkov
Russia
Московский государственный университет имени М.В.Ломоносова
Download report file
Participation dates:
30.06 - 24.08 2019
Юрий Николаевич Копач
12 Alexandr Evgenyevich Demanov
Russia
НИЯУ МИФИ
Download report file
Participation dates:
28.07 - 14.09 2019
Yuri Panebrattsev
13 Сергей Aleksandrovich Demianov
Russia
Ивановский государственный энергетический университет
Download report file
Participation dates:
14.07 - 30.08 2019
Viktor Ivanovich Bodnarchuk
14 Hidde Dijkstra
Netherlands
Physics, Quantum matter: Université de Genève
Download report file
Participation dates:
07.07 - 17.08 2019
Moitri Maiti
15 Dmitrii Vladimirovich Doroshenko
Russia
Санкт-Петербургский политехнический университет Петра Великого
Download report file
Participation dates:
30.06 - 17.08 2019
Nikolai Viktorovich Antonenko
16 Vitaliy Igorevich Dronik
Ukraine
НИУ "БелГУ"
Download report file
Participation dates:
07.07 - 16.08 2019
Vadim Andreevich Babkin
17 Noura Manaa Elsayed
Egypt
Faculty of science,monofiya university
Download report file
Participation dates:
04.08 - 14.09 2019
Aida Sergeevna Galoyan
18 Alejandro Guirado Garcia
Mexico
Universidad de Sonora
Download report file
Participation dates:
21.07 - 15.09 2019
Oleg Vasilievich Rogachevsky
19 AHMED ABOUELHAMD ABDELNABY HASSAN
Egypt
Национальный исследовательский ядерный университет «МИФИ»
Download report file
Participation dates:
01.09 - 26.10 2019
Wael Badawy
20 Alena Sergeevna Iakhnenko
Russia
Иркутский Государственный Университет
Download report file
Participation dates:
11.08 - 21.09 2019
Elena Vladimirovna Kravchenko
21 Anel Dinmukhamedovna Ibrayeva
Kazakhstan
Евразийский Национальный Университет имени Л.Н.Гумилева
Download report file
Participation dates:
15.09 - 15.11 2019
Vladimir Alexeevich Skuratov
22 Elena Madalina Ignat
Romania
Bachelor in Medical Physics at Babes-Bolyai University, Faculty of Physics
Download report file
Participation dates:
01.09 - 12.10 2019
Iurii Sergeevich Severiukhin
23 Anna Ilina
Russia
Университет Дубна
Download report file
Participation dates:
30.06 - 24.08 2019
Игорь Станиславович Пелеванюк
24 Farrukh Islamovich Ismoilov
Uzbekistan
National University of Uzbekistan
Download report file
Participation dates:
04.07 - 05.08 2019
Sergei Vladimirovich Shmatov
25 Abror Xasanovich Jumanov
Uzbekistan
Джизакский Государственный Педагогический Институт им. Абдуллы Кадыри
Download report file
Participation dates:
07.07 - 31.08 2019
Dorota Chudoba
26 Konrad Kandrai
Romania
Babes-Bolyai University, Cluj-Napoca, Romania
Download report file
Participation dates:
08.09 - 26.10 2019
Viktor Ivanovich Bodnarchuk
27 Mishel Saib Khirk
Russia
МГУ им. М.В. Ломоносова
Download report file
Participation dates:
04.08 - 28.09 2019
Leonid Valentinovich Grigorenko
28 Gleb Borisovich Kiselev
Russia
Институт физики, КФУ.
Download report file
Participation dates:
07.07 - 18.08 2019
Aleksandr Nikolaevich Chernikov
29 Uladzislau Viktaravich Klimashonak
Belarus
Белорусский государственный университет
Download report file
Participation dates:
30.06 - 24.08 2019
Yakov Mikhailovich Shnir
30 Pavel Andreevich Kulyamin
Russia
Национальный исследовательский ядерный университет «МИФИ
Download report file
Participation dates:
28.07 - 14.09 2019
Vadim Ivanovich Kolesnikov
31 Igor Sergeevich Kuprikov
Russia
Университет Дубна
Download report file
Participation dates:
30.06 - 23.08 2019
Никита Александрович Балашов
32 Bogdan Dmitrievich Kutsenko
Russia
Новосибирский Государственный Университет, НГУ
Download report file
Participation dates:
30.06 - 17.08 2019
Oleg Vasilievich Rogachevsky
33 Tuyana Zorigtoevna Ligdenova
Russia
Национальный исследовательский Томский государственный университет
Download report file
Participation dates:
30.06 - 09.08 2019
34 Polina Nikolaevna Luchkina
Russia
Тульский государственный университет
Download report file
Participation dates:
30.06 - 10.08 2019
Alexey Vladimirowich Altynov
35 Olga Lychagina
Russia
Московский государственный университет имени М.В.Ломоносова
Download report file
Participation dates:
08.07 - 11.08 2019
Oleg Yurievitch Smirnov
36 Ivan Yurevich Mitrofanov
Russia
Ярославский Государственный Университет им. П.Г.Демидова
Download report file
Participation dates:
14.07 - 07.09 2019
Bogdan Kondratiev
37 Danyshpan Bolatuly Mukhambetalin
Kazakhstan
Национальный исследовательский Томский политехнический университет
Download report file
Participation dates:
30.06 - 10.08 2019
IVAN VLADIMIROVICH BURKOV
38 Nijat Mursali
Azerbaijan
Computer Sciences, ADA University
Download report file
Participation dates:
14.07 - 31.08 2019
Владимир Васильевич Кореньков
39 Tatiana Alekseevna Nikolaeva
Russia
Московский Государственный Университет имени М. В. Ломоносова
Download report file
Participation dates:
07.07 - 17.08 2019
Alexey Aparin
40 Filip Dionisie Orzan
Romania
Faculty of Physics Babes-Bolyai University
Download report file
Participation dates:
01.09 - 12.10 2019
Iurii Sergeevich Severiukhin
41 Elena Andreevna Pervyshina
Russia
Московский государственный университет имени М. В. Ломоносова
Download report file
Participation dates:
07.07 - 24.08 2019
Alexey Aparin
42 Alexey Sergeevich Povarov
Russia
НИЯУ МИФИ
Download report file
Participation dates:
28.07 - 14.09 2019
Yuri Panebrattsev
43 Dario Alberto Ramirez Zaldivar
Cuba
Instituto Superiro de Tecnologias y Ciencias Aplicadas(InSTEC)
Download report file
Participation dates:
03.08 - 28.09 2019
Алексей Вячеславович Гуськов
44 Fazilat Abduvaliyevna Rasulova
Uzbekistan
Национальный исследовательский ядерный университет Московский инженерно-физический институт
Download report file
Participation dates:
30.06 - 17.08 2019
Elena Kokoulina
45 Kirill Igorevich Rogalev
Russia
Санкт-Петербургский госудаственный университет
Download report file
Participation dates:
30.06 - 16.08 2019
Alexey Юрьевич Boytsov
46 Maxim Romanovskiy
Kazakhstan
Томский политехнический университет
Download report file
Participation dates:
30.06 - 10.08 2019
Viacheslav Yurievich Vedeneev
47 Abdelrahman Bahaa Saleh
Egypt
Ain Shams university
Download report file
Participation dates:
30.06 - 24.08 2019
Elena Vladimirovna Kravchenko
48 Anastasia Sergeevna Sergeeva
Ukraine
ГОУ ВПО "Донецкий национальный университет"
Download report file
Participation dates:
11.08 - 05.10 2019
Марина Владимировна Фронтасьева
49 Vasily Nikolaev Sergeyevich
Russia
НИЯУ МИФИ
Download report file
Participation dates:
01.08 - 15.09 2019
Oleg Teryaev
50 Angelina Viacheslavovna Spiridonova
Russia
Казанский (Приволжский) федеральный университет
Download report file
Participation dates:
30.06 - 11.08 2019
Nadezhda Belozerova
51 David Stromp
Slovakia
Stredna priemyselna skola elektrotechnicka Komenskeho 44, 040 01 Kosice
Download report file
Participation dates:
11.07 - 05.09 2019
Оксана Ивановна Стрельцова
52 Polina Maksimovna Sushkova
Russia
Казанский (Приволжский) Федеральный Университет
Download report file
Participation dates:
30.06 - 10.08 2019
Sergey Ivanovich Tyutyunnikov
53 Nikita Olegovich Trunov
Russia
Уральский федеральный университет имени первого Президента России Б.Н. Ельцина
Download report file
Participation dates:
30.06 - 24.08 2019
Алексей Вячеславович Гуськов
54 Daniil Pavlovich Usov
Russia
Санкт-Петербургский государственный университет
Download report file
Participation dates:
07.07 - 17.08 2019
Sergei Merts
55 Jorge Luis Valdes Albuernes
Cuba
Higher Institute of Technologies and Applied Sciences (InSTEC), Havana University
Download report file
Participation dates:
03.08 - 29.09 2019
Антонио Лейва Фабело
You are here: Home Participants