Summer Student Program

at Joint Institute for Nuclear Research

Participants lists


# Photo Name / Nationality / University Supervisor
1 Роман Владимирович Морячков
Russia
Институт физики им. Л.В. Киренского ФИЦ КНЦ СО РАН
Download report file
Participation dates:
28.07 - 24.08 2018
Alexander Ivanovich Kuklin
2 Петр Евгеньевич Парфенов
Russia
НИЯУ МИФИФ
Download report file
Participation dates:
16.07 - 31.08 2018
Vadim Ivanovich Kolesnikov
3 Maksim Viktorovich Abramovich
Belarus
Белорусский государственный университет информатики и радиоэлектроники
Download report file
Participation dates:
05.08 - 29.09 2018
Anna Igorevna Fatkina
4 Yakub Abdumalikovich Akhmedov
Uzbekistan
Институт Ядерной Физики
Download report file
Participation dates:
19.08 - 11.10 2018
Maksim Bulavin
5 Pahomi Alexandru
Romania
West University of Timisoara
Download report file
Participation dates:
15.07 - 25.08 2018
Maria - BALASOIU
6 Ksenia Alexandrovna Alishina
Russia
Инженерная школа ядерных технологий
Download report file
Participation dates:
08.07 - 31.08 2018
Sergei Vladimirovich Shmatov
7 Betânia Camille Tumelero Backes
Brazil
Federal University of Santa Catarina
Download report file
Participation dates:
07.07 - 18.08 2018
Alexey Aparin
8 Carline Biesdorf
Brazil
Universidade Federal de Santa Catarina
Download report file
Participation dates:
01.07 - 11.08 2018
Alexandru Parvan
9 Vladislav Sergeevich Borisov
Russia
СПбПУ Петра Великого
Download report file
Participation dates:
01.07 - 26.08 2018
Elena Kokoulina
10 Francesco Brizioli
Italy
University of Perugia (Italy)
Download report file
Participation dates:
09.09 - 07.10 2018
Dmitry Madigozhin
11 Nikolai Dmitrievich Bykhovskii
Russia
МГУ им. М.В. Ломоносова
Download report file
Participation dates:
24.06 - 04.08 2018
Vsevolod Leonidovch Katkov
12 Egor Olegovich Dmitriev
Russia
НИЯУ МИФИ
Download report file
Participation dates:
01.07 - 11.08 2018
Oleg Teryaev
13 Menno Door
Germany
University of Heidelberg
Download report file
Participation dates:
24.06 - 18.08 2018
Максим Олегович Гончар
14 Raiymbek Merekeevich Durbenov
Kazakhstan
Евразийский национальный университет имени Л.Н. Гумилева
Download report file
Participation dates:
01.07 - 12.08 2018
Bogdan Kondratiev
15 Ahmed Talaat Elsenbawy
Egypt
Benha University
Download report file
Participation dates:
09.09 - 02.11 2018
Wael Badawy
16 Joanna Kinga Furtak
Poland
University of Warsaw
Download report file
Participation dates:
29.07 - 15.09 2018
Grzegorz Kaminski
17 Igor Konstantinovich Getmanov
Russia
Saint Petersburg State University, Faculty of Physics, Department of Radiophysics
Download report file
Participation dates:
01.07 - 15.08 2018
Alexey Boytsov
18 Andrew Vladimirovich Gorelikov
Russia
Московский государственный университет имени М. В. Ломоносова
Download report file
Participation dates:
01.07 - 11.08 2018
Юрий Николаевич Копач
19 Anastasiya Alexandrovna Gorina
Belarus
Белорусский государственный университет
Download report file
Participation dates:
15.07 - 01.09 2018
Yakov Mikhailovich Shnir
20 Julia Vladimirovna Gornaia
Russia
НИЯУ МИФИ
Download report file
Participation dates:
01.07 - 25.08 2018
21 Viacheslav Alekseevich Ivanovsky
Russia
Федеральное государственное автономное образовательное учреждение высшего образования «Московский физико-технический институт (государственный университет)»
Download report file
Participation dates:
01.07 - 12.08 2018
Станислав Здиславович Пакуляк
22 Anka Dragi Jevremović
Serbia
Faculty of Physical Chemistry, University of Belgrade
Download report file
Participation dates:
01.07 - 31.07 2018
16.09 - 29.09 2018
Григорий Макичевич Арзуманян
23 Pawel Jan Karpowicz
Poland
University of Warsaw
Download report file
Participation dates:
22.07 - 15.09 2018
Grzegorz Kaminski
24 David Davidovich Kibizov
Russia
ФГБОУ ВО "Северо-Осетинский государственный университет им. К.Л. Хетагурова"
Download report file
Participation dates:
29.07 - 22.09 2018
Nelli Efimovna Pukhaeva
25 Mykyta Fedorovich Kizilov
Ukraine
ХНУ им. В.Н. Каразина
Participation dates:
08.07 - 01.09 2018
Oleg Petrovich Gavrishchuk
26 Artem Michailovich Korchagin
Russia
Ивановский Государственный Университет
Download report file
Participation dates:
24.06 - 18.08 2018
Oleg Petrovich Gavrishchuk
27 Natalya Anatolyevna Kovyazina
Russia
ФГБОУ ВО "Иркутский Государственный Университет"
Download report file
Participation dates:
29.07 - 22.09 2018
Tatiana Anatolievna Antoshkina
28 Daria Maximovna Larionova
Russia
Санкт-Петербургский политехнический университет Петра Великого
Download report file
Participation dates:
01.07 - 26.08 2018
Алексей Вячеславович Гуськов
29 Ilya Alekseevich Lebedev
Russia
Санкт-Петербургский государственный университет
Download report file
Participation dates:
01.07 - 25.08 2018
Anna Igorevna Fatkina
30 Daina Leyva Pernia
Cuba
Bachelor in Nuclear Physics: Higher Institute of Technologies and Applied Sciences (InSTEC), University of Havana
Download report file
Participation dates:
09.07 - 01.09 2018
Antonio Leyva Fabelo
31 Alexander Alexeevich Lytaev
Russia
СПБГУ
Download report file
Participation dates:
08.07 - 22.08 2018
Sergei Merts
32 Giorgia Marcelli
Italy
Laurea Trieannale in Fisica- Università di Roma La Sapienza
Download report file
Participation dates:
30.07 - 14.09 2018
Eugen Mircea Anitas
33 Han Miao
China
Tsinghua University
Download report file
Participation dates:
01.07 - 26.08 2018
Vadim Ivanovich Kolesnikov
34 Elvira Talgatovna Mukhametova
Russia
Казанский (Приволжский) Федеральный Университет
Download report file
Participation dates:
30.06 - 11.08 2018
Nadezhda Belozerova
35 Demezhan Myktybekov
Kazakhstan
Казахский Национальный университет им. Аль-Фараби
Download report file
Participation dates:
01.07 - 12.08 2018
Oleg Vasilievich Rogachevsky
36 Andrey Anatolevich Nebesniy
Uzbekistan
Национальный Университет Узбекистана им. Мирзо Улугбека
Download report file
Participation dates:
01.07 - 25.08 2018
Bogdan Kondratiev
37 Radina Nikolaeva Nikolova
Bulgaria
Biology - general and applied
Download report file
Participation dates:
22.07 - 15.09 2018
Gospodin Apostolov Bozhikov
38 Larisa Andreevna Nikolskaia
Russia
Уфимский Государственный Авиационный Технический Университет
Download report file
Participation dates:
30.06 - 25.08 2018
Alexey Aparin
39 Radik Rafaelevich Nugmanov
Russia
Национальный Исследовательский Ядерный Университет "МИФИ"
Download report file
Participation dates:
08.07 - 25.08 2018
Bair Alexandrovich Shaybonov
40 Artem Vitalievich Okhotnikov
Russia
Федеральное государственное автономное образовательное учреждение высшего образования «Национальный исследовательский ядерный университет «МИФИ»
Download report file
Participation dates:
16.07 - 31.08 2018
Artem Vladislavovich Chukanov
41 Alina Andreevna Pavlova
Russia
ФГБОУ ВПО "ВГТУ" (Воронежский государственный технический университет)
Download report file
Participation dates:
15.07 - 26.08 2018
Alexander Ivanovich Kuklin
42 Zarina Viktorovna Persaeva
Russia
Северо-Осетинский государственный университет
Download report file
Participation dates:
29.07 - 22.09 2018
Nelli Efimovna Pukhaeva
43 Dayron Ramos
Cuba
Master in Nuclear Physics: Higher Institute of Technologies and Applied Sciences (InSTEC)
Download report file
Participation dates:
01.07 - 25.08 2018
Vadim Andreevich Babkin
44 Daniil Dmitrievich Rastorguev
Russia
МФТИ
Download report file
Participation dates:
22.07 - 01.09 2018
Георгий Александрович Шелков
45 Valeria Zelina Reyna Ortiz
Mexico
Bachelor in Applied Physics at Benemérita Universidad Autónoma de Puebla
Download report file
Participation dates:
08.07 - 25.08 2018
46 José Alejandro Rubiera Gimeno
Cuba
Bachelor in Nuclear Physics: Higher Institute of Technologies and Applied Sciences (InSTEC), University of Havana
Download report file
Participation dates:
09.07 - 01.09 2018
Алексей Вячеславович Гуськов
47 Dmitry Aleksandrovich Selivanov
Russia
Санкт-Петербургский Государственный Университет
Download report file
Participation dates:
01.07 - 25.08 2018
Максим Олегович Гончар
48 Arina Vladimirovna Shaidurova
Russia
ФГБОУ ВО "Иркутский Государственный Университет"
Download report file
Participation dates:
08.07 - 26.08 2018
Дмитрий Вадимович Наумов
49 Tatyana Dmitrievna Sharova
Russia
НИЯУ МИФИ
Download report file
Participation dates:
01.07 - 11.08 2018
Oleg Teryaev
50 Elizaveta Alekseevna Sitnikova
Russia
Московский физико-технический институт (государственный университет)
Download report file
Participation dates:
21.07 - 01.09 2018
Svetlana Gennadyevna Vasina
51 Salvatore Spinosa
Italy
Dipartimento di fisica "Ettore Pancini" Federico II, Naples
Download report file
Participation dates:
01.07 - 04.08 2018
Alexander Vladimirovich Karpov
52 Bruna de Oliveira Stahlhöfer
Brazil
Federal University of Santa Catarina
Download report file
Participation dates:
02.07 - 25.08 2018
Oleg Samoylov
53 Dmitriy Olegovich Strahatov
Russia
АлтГТУ им. И. И. Ползунова
Download report file
Participation dates:
01.07 - 11.08 2018
Elena Kokoulina
54 Aleksander Szpakiewicz-Szatan
Poland
Warsaw University of Technology
Download report file
Participation dates:
01.07 - 25.08 2018
Krystian Rosłon
55 Marco Alberto Ayala Torres
Mexico
Cinvestav
Download report file
Participation dates:
01.07 - 11.08 2018
56 Nazarena Tortorelli
Italy
Nuclear physics' Master degree
Download report file
Participation dates:
01.07 - 04.08 2018
Alexander Vladimirovich Karpov
57 Denis Romanovich Uzhva
Russia
СПбГУ
Download report file
Participation dates:
01.07 - 11.08 2018
Oleg Samoylov
58 Valeriya Konstantinovna Velichko
Russia
МГОУ
Download report file
Participation dates:
01.07 - 29.07 2018
Vladimir Alexeevich Nikitin
59 Rosa Luz Zamora Peinado
Mexico
Universidad de Sonora
Download report file
Participation dates:
29.07 - 22.09 2018
Konstantin Andreevich Treskov
60 Maksim Igorevich Zhdanov
Russia
СПбГУ
Download report file
Participation dates:
04.07 - 13.08 2018
61 Yaroslav Zolotukhin
Kazakhstan
Санкт-Петербургский Государственный Электротехнический университет "ЛЭТИ"
Download report file
Participation dates:
01.07 - 15.08 2018
Alexey Boytsov
You are here: Home Participants